Co to są wypełniacze?

Można śmiało stwierdzić, że wypełniacze same w sobie są bardzo uniwersalne i ‘wielofunkcyjne’. Wykorzystywane są zarówno do korekcji i usuwania zmarszczek, modelowania konturów twarzy, jak i powiększania ust. Tak naprawdę stanowią one większą część całej medycyny estetycznej – to właśnie z wypełniaczy, korzysta się najczęściej. Najbardziej popularnym wypełniaczem jest kwas hialuronowy.

Czym jest kwas hialuronowy? Jakie ma właściwości?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Gdzie? W skórze, stawach, gałkach ocznych, łzach… Często mówi się, że skóra zaczyna się starzeć po dwudziestym piątym roku życia – okazuje się, że przyczyną jest właśnie kwas hialuronowy! Gdy zaczyna go ubywać to pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra staje się przesuszona, a usta i policzki tracą swoją objętość! Aby nasza skóra ‘wróciła na właściwe tory’ potrzebuje ‘doładowania’ w postaci właśnie tego kwasu. Skoro nasz organizm nie potrafi sam sobie go wytworzyć, to trzeba skorzystać z syntetycznego odpowiednika.

Kwas hialuronowy w skórze występuje w postaci biopolimeru – i stanowi jej główny składnik. Hialuronian odpowiedzialny jest za właściwe nawilżenie naszej skóry. Okazuje się, że jedna cząsteczka kwasu potrafi związać aż 250 cząsteczek wody, dlatego też gdy poziom kwasu znajdującego się w skórze spada – skóra wiotczeje i pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy wiąże wodę w organizmie – dzięki czemu skóra jest bardziej napięta, elastyczna i odpowiednio nawilżona. Po 25-tym roku życia cząsteczki naturalnego kwasu hialuronowego ulegają degradacji – wtedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem właśnie tej substancji.

Kwas hialuronowy, który wykorzystywany jest w salonach medycyny estetycznej ma postać krystalicznego żelu. Jego cząstki różnią się między sobą rozmiarem – dopasowujemy je do struktury tkanki skóry, w którą będzie wstrzyknięty.

Po wstrzyknięciu kwas hialuronowy wiąże wodę, dzięki czemu uzyskujemy pożądany efekt – na przykład ‘wygładzenia zmarszczek’. Efekty zastosowania wypełniaczy są widoczne od razu po zabiegu, a trwałość uzależniona jest od miejsca na ciele.

Czy kremy z kwasem nie są tak skuteczne jak sam kwas?

Widząc pierwsze oznaki starzenia posiłkujemy się kremami dostępnymi w sklepach kosmetycznych i aptekach, jednak jak się okazuje, nie są one aż tak skuteczne. Niby ich zadaniem jest uzupełnianie niedoborów, jednak w rzeczywistości cząsteczka kwasu hialuronowego, która znajduje się w kremie nie jest w stanie przeniknąć przez skórę. Nie można porównywać działania kremu z kwasem z wypełniaczem, który wstrzykiwany jest w skórę i realnie zmienia jej strukturę.

W medycynie estetycznej, kwas hialuronowy cieszy się dużą popularnością. Wstrzyknięcie kwasu pod skórę skutkuje widocznym nawilżeniem skóry, poprawą jej elastyczności oraz redukuje zmarszczki.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem wypełniaczy

  • Zmarszczki – bruzdy, kurze łapki, marionetki, zmarszczki na czole, wokół ust
  • Opadające kąciki ust, chęć powiększenia warg
  • Wolumetria

Przeciwwskazania do stosowania wypełniaczy:

  • Choroby nowotworowe
  • Ciąża, okres karmienia
  • Niektóre choroby autoimmunologiczne
  • Przeziębienie, grypa
  • Menstruacja
  • Opryszczka
  • Stan zapalny lub infekcja

Jak wygląda zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym?

Pierwszą czynnością jest nałożenie kremu znieczulającego. Następnie kwas wprowadzany jest za pomocą cieniutkich igieł. Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, zaczerwienienia lub zasinienia jednak powinny one ustąpić po 2-3 dniach.

Kwas hialuronowy pozwoli nam wypełnić zmarszczki, powiększyć usta oraz podnieść opadające kąciki ust. Sprawdza się również w wolumetrii, czyli za pomocą kwasu hialuronowego możemy skorygować rysy twarzy. Kwas hialuronowy jest bezpieczny (nie uczula), funkcjonalny i bardzo skuteczny.