Botox to najskuteczniejszy zabieg medycyny estetycznej wykorzystywany na zmarszczki mimiczne.
Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już w młodym wieku. Są wynikiem ruchów mięśni twarzy i widoczne są przede wszystkim u osób z bogatą mimiką – szeroko uśmiechających się czy marszczących czoło. Walka z takimi zmarszczkami z wykorzystaniem zwykłych kremów czy serum nie jest skuteczna – zaleca się wtedy botox (botoks), który działa na zmarszczki mimiczne w miejscu ich powstawania, czyli w mięśniu.
Botox jest skuteczny na:
- zmarszczki poprzeczne czoła
- zmarszczki pionowe między brwiami, tak zwane lwie zmarszczki
- zmarszczki wokół oczu takie jak kurze łapki
Oprócz tego botoks wykorzystywany jest na opadające powieki, opadające kąciki ust, przy leczeniu nadmiernej potliwości, migren czy bruksizmu – zgrzytania zębów.
Działanie botoxu
Botox to nazwa toksyny botulinowej typu A, która wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum. W niewielkich dawkach używana jest powszechnie w zabiegach medycyny estetycznej.
Związek ten jest neurotoksyną, która oddziałuje na układ nerwowy. Powoduje zablokowanie połączeń pomiędzy zakończeniami nerwów oraz unerwianymi przez nie mięśniami, dlatego mięsień staje się wtedy rozluźniony. Właśnie dlatego botoks jest obecnie używany w redukcji zmarszczek mimicznych, czyli tych wywoływanych przez ruchy mięśni twarzy.
Efekty zabiegu
Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej typu A cienką igłą w miejsce zmarszczki, dochodzi do jej stopniowego wygładzenia.
Efekt nie jest jednak widoczny od zaraz. Pierwsze działanie toksyny widoczne jest po 2-3 dniach, a jej całkowite zablokowanie pracy mięśni następuje po 14 dniach od zabiegu.
Warto przy tym zaznaczyć, że botox nie daje efektu trwałego – jest on odwracalny. Dochodzi wówczas do neutralizacji toksyny, a tym samym mięsień odzyskuje swoją wcześniejszą sprawność i zmarszczka znów zaczyna być widoczna.
Jak długo utrzymuje się efekt ?
W zależności od indywidualnych cech każdej osoby, czas działania botoksu wynosi najczęściej od 3 do 6 miesięcy, ale u niektórych osób może być to nawet 8 miesięcy. Po tym czasie mimika twarzy zaczyna powoli powracać i to właśnie wtedy można dokonać kolejnego zabiegu.
Zaleca się, aby zabieg nie był przeprowadzany częściej niż raz na 3 miesiące. Warto przy tym zaznaczyć, że po wykonaniu każdego zabiegu wstrzyknięcia botoksu czas pomiędzy kolejnymi zabiegami będzie się wydłużał. Jeśli jednak zabieg nie będzie wykonany przez dłuższy okres, wtedy zmarszczki zaczną się pogłębiać, co wynika z naturalnych procesów starzeniowych skóry.
Zalecenia po zabiegu
Przez 4-6 godzin po zabiegu
- pozostań w pozycji pionowej,
- nie kładź się, nie śpij w pozycji na brzuchu,
- nie dotykaj, nie masuj i nie uciskaj miejsc ostrzykniętych
Przez 24-48 po zabiegu
- nie lataj samolotem,
- nie schylaj się gwałtownie,
- unikaj wzmożonego wysiłku fizycznego
2-4 tygodnie po zabiegu
- unikaj przegrzania skóry (opalanie, solarium, sauna),
- nie korzystaj z zabiegów dermatologicznych na twarz, masaży twarzy, krioterapii.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A lub którykolwiek z pozostałych składników produktu
- Infekcje w proponowanych miejscach wstrzyknięć
- Ciąża i karmienie piersią
- Dysfunkcja przekaźnictwa nerwowo- mięśniowego
- Miastenia rzekomoporaźna, zespół Eaton-Lamberta, stwardnienie boczne zanikowe
Jak przebiega zabieg
Przy użyciu jednorazowej strzykawki i bardzo cienkiej igły botox wstrzykiwany jest w kilka miejsc na twarzy. Cała procedura zajmuje około 20 minut. Zabiegowi może towarzyszyć minimalny ból, związany z ukłuciami skóry.
W miejscu podania toksyny, po zabiegu, przez chwilę może utrzymywać się drobny, zaczerwieniony ,,bąbelek”, który znika po kilku minutach.