Makijaż permanentny jest bardzo wygodny – dzięki niemu od razu po przebudzeniu wyglądamy pięknie i nie musimy spędzać zbyt wiele czasu przed lustrem. Zazwyczaj efekt utrzymuje się około dwóch lat – a więc jedna wizyta w gabinecie kosmetycznym sprawi, że będziemy ‘mieć spokój’ na lata. Niestety, czasem tak jest, że finalny efekt dzieła kosmetyczki, którą wybraliśmy, niezbyt nam się podoba lub po prostu pragniemy zmiany. Co robić w takiej sytuacji? Makijaż permanentny jest trwały – utrzymuje się dość długo, czy to jednak oznacza, że musimy go nosić, jeśli nam się nie podoba? Na szczęście możemy udać się na zabieg laserem, który usunie permanentny makijaż.
Laser jest urządzeniem, które u wielu osób budzi duży respekt. Wiadomo – każdy w pewnym stopniu boi się o swoją twarz – skóra jest tutaj delikatna i nikt nie lubi czuć bólu. Obawy są niepotrzebne – laser jest bardzo precyzyjnym narzędziem – szczególnie jeśli wybierzemy doświadczonego kosmetologa, który zna się na rzeczy.
Jak działa laser ?
Laser wytwarza impulsy, których zadaniem jest dezintegracja chemiczna barwnika, który wprowadzony jest pod skórę. Prościej mówiąc – cząsteczki barwnika zostają zniszczone i zaczynają być mniej widoczne. Oczywiście zabieg ten ingeruje w pewnym stopniu w nasz naskórek – dlatego przez pierwsze dni należy szczególnie o niego dbać i chronić przed słońcem oraz mrozem.
Jak wygląda zabieg usuwania makijażu permanentnego?
Należy zaznaczyć, że zabieg usuwania permanentnego makijażu przeprowadza się po znieczuleniu. Czy boli? To kwestia indywidualna, która zależy od progu bólowego klienta. Zabieg jest bardzo krótki – przykładowo – usunięcie makijażu permanentnego brwi trwa od kilku, do kilkunastu minut. Mogą pojawić się strupki, które należy dobrze nawilżać. Przez kilka dni następuje ‘wyłuszczanie’ pigmentu – w tych dniach nie powinno się malować brwi ani stosować henny. Przez dwa tygodnie należy unikać basenu, sauny i słońca.
Usuwanie makijażu permanentnego – skutki uboczne
Decyzja o usunięciu makijażu permanentnego nie powinna być pochopna. Musimy mieć świadomość, jakie skutki uboczne mogą wystąpić. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj pierwsze konsultacje. Kosmetolog zbiera informacje dotyczące makijażu permanentnego oraz poznaje oczekiwania klienta. Ocenia możliwość ich spełnienia oraz przedstawia najkorzystniejszy plan działania. Wiele zależy od skóry pacjenta oraz barwnika stosowanego podczas zabiegu makijażu permanentnego. Czasem mogą wystąpić przebarwienia, podrażnienia, a nawet blizny – jednak jest to sprawa indywidualna – wszystko zależy od tego, jak nasza skóra reaguje.
Czy jedna sesja laserem wystarczy?
Usuwanie makijażu permanentnego to bardzo indywidualna kwestia. Niektórym wystarczy jeden zabieg, inni muszą wykonać ich więcej. Dużą rolę odgrywa tutaj wielkość oraz gęstość znajdującego się pod skórą barwnika, jego typ, kolor, głębokość. Nie bez znaczenia jest także karnacja pacjenta oraz czas, który minął od wykonania makijażu.
Przeciwwskazania, czyli kiedy nie można poddawać się zabiegowi usuwania makijażu permanentnego
- Ciąża, karmienie piersią
- Chemioterapia, hemofilia
- Choroby skóry
- Skłonność do infekcji
- Przeziębienie, obniżona odporność
- Zmiany skórne
- Wirus HIV
- Problemy z krzepliwością krwi