strzykawka z osoczem

Zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego – czy każdy może się mu poddać?

Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet-Rich Plasma, PRP) to metoda regeneracji tkanek, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Wykorzystuje się je zarówno w medycynie estetycznej, jak i sportowej, a także w leczeniu różnych schorzeń. Czy jednak każdy może skorzystać z tego innowacyjnego zabiegu? Przedstawiamy wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii PRP.

Wskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe stosuje się w celu stymulowania procesów regeneracyjnych organizmu. W naszym Salonie Urody w Gdańsku osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest przede wszystkim do zabiegów estetycznych. Zapewnia dobre rezultaty w przypadku problemów ze skórą, takimi jak blizny, rozstępy czy trądzik. Ponadto, PRP może być stosowane jako metoda leczenia łysienia androgenowego. Powszechnie wykorzystywane jest też w terapii anty-aging, ponieważ zapewnia redukcję zmarszczek, poprawę jędrności i nawilżenia skóry, ujednolicenia jej odcienia.

Przeciwwskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym

Mimo że zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest uważany za bezpieczny i mało inwazyjny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Należy do nich m.in. ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, nowotwory oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych. Ponadto, terapia PRP nie jest zalecana osobom zmagającym się z chorobami krwi, takimi jak hemofilia czy anemia, a także pacjentom z ciężkimi infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi. W przypadku wątpliwości co do możliwości przeprowadzenia zabiegu, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Potencjalne działania niepożądane i ryzyko powikłań

Jak każda inna metoda, również terapia osoczem bogatopłytkowym może wiązać się z pewnym ryzykiem powikłań. Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych można wymienić ból i obrzęk w miejscu podania osocza, uczucie gorąca oraz krwiaki. Zwykle jednak objawy te ustępują samoistnie po kilku dniach. Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze powikłania, takie jak infekcje, reakcje alergiczne czy uszkodzenie nerwów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, warto wybrać doświadczonego lekarza oraz klinikę z odpowiednimi standardami bezpieczeństwa.